Nechte Vaše hřiště rozkvést!

Máme pro Vás spoustu tipů a námětů v souladu se stávající podobou Vašeho hřiště či zahrady.

zpět na výpis aktualit

Přidáno: 21.03.2018

Přichází jaro, šedivá příroda se začíná odívat svěžími barvami, voňavý vzduch, cvrlikající ptáci, první jarní květy a teplé počasí nás láká ven. Děti asi neocení výše zmíněné atributy jara, mají radost především z toho, že se konečně mohou vyřádit jinde než v tajícím sněhu a blátě. S radostí zase mohou vyběhnout do parku na prolézačky a obhlédnout, zda je něco nového. Mnohé z nich nemile překvapí popraskané skluzavky, zlámané prolézačky, chybějící šroubky nebo osamocené řetízky po ukradené houpačce. Jaké zklamání! Člověk by udělal cokoliv, aby se jejich očka rozzářila. Co tedy po zimě podniknout proto, aby Vaše hřiště vypadalo k světu, bylo bezpečné, čisté, fungující, lákající děti k odložení zábavné elektroniky a trávení volného času pohybem pod širým nebem?

Na jaro potřebujete Vaše hřiště připravit. Ideálním začátkem může být například kontrola revizním technikem, který odhalí závady, nesoulady s normami a nebezpečné nástrahy. Doporučí Vám také, co musíte opravit, vyměnit nebo jinak zajistit. Neměli byste podceňovat stav dětského hřiště. Nejde totiž jen o to, aby se dětem líbilo, ale také o bezpečnost a nezávadnost.

Jako další krok můžete nahradit nevyhovující prvky novými. Zvýšíte tak dětem pestrost možností pohybu a aktivního trávení volného času. Jak ale správně vyberete herní prvky? Pokud možno, vybírejte takové, které jsou vhodné pro různé věkové kategorie a ty mezi sebou na hřišti kombinujte v takzvaných věkových zónách. Celý záměr si předem promyslete a naplánujte s ohledem na finanční možnosti do několika fází. Nemusíte vždy stavět celý záměr najednou, ale rozplánujte si výdaje i realizaci na více let dopředu, aby pak výsledné rozmístění prvků dávalo smysl a bylo koncepční. Při výběru dbejte tedy především na bezpečnost a vybírejte pouze certifikované produkty. Herní prvky na veřejná hřiště musí být certifikovány dle ČSN-EN 1176. Pozor, někteří dodavatelé uvádějí jiné normy, které ale pro veřejná hřiště neplatí!

V zásadě se můžete rozhodnou pro dva druhy hřišť:

 

 

Vrátíte-li se na začátek článku, zpět do jarní nálady, zůstává už jen jediná otázka: Kdo Vám hřiště postaví a kdy? Nechcete přece čekat do podzimu nebo do dalšího roku, proto by jedním z kritérií, které Vás bude zajímat při výběru realizátora, měl být termín realizace hřiště. Rozdíly mohou být od několika dnů až po několik měsíců. Firem je hodně, hledejte solidní, ušetříte si starosti. Kromě kvalitních prvků z bezúdržbových ale i přírodních materiálů se podívejte, co firma realizovala v minulosti a ptejte se na reference a doporučení.

Ať je tedy Vaše jarní rozhodnutí pro nákup nových herních prvků šťastné a správné. Podporování přirozených pohybových aktivit napomáhá zdravému tělesnému a duševnímu vývoji, rozvíjí kreativitu a přirozenou zvídavost dětí a vede k všestrannému rozvoji osobnosti dítěte. Není nad bezpečnost, zdraví a radost našich dětí!